niedziela, 25 kwietnia 2010

Ciasto różowa pianka

ciasto na zimno

2 budynie śmietankowe lub waniliowe
3 szklanki mleka
1 łyżka cukru
2 galaretki wiśniowe, truskawkowe lub malinowe
1 kostka masła roślinnego
1 śnieżka
200 ml mleka
2 galaretki do różowej pianki  (wiśniowe, truskawkowe lub malinowe)
Dodatkowo:
1 galaretka czerwona lub różowa do przełożenia między masami budyniowymi
1 paczka biszkoptów na spód
do posypania: wiórki kokosowe lub starta czekolada

Dno tortownicy wykładamy biszkoptami nasączonymi w wodzie z dodatkiem cukru, ewentualnie kwasku cytrynowego. Jedną galaretkę należy przygotować dużo wcześniej (rozpuszczamy ją w 1 szklance wody) także żeby była już tężejąca, gdy będziemy nią przekładać masy budyniowe.
Do masy budyniowej należy ugotować 2 budynie w 3 szklankach mleka z dodatkiem 1 łyżki cukru (nie trzeba słodzić więcej bo masa będzie i tak słodka dzięki galaretkom).Do jeszcze ciepłego budyniu należy wsypać 2 galaretki i dobrze wymieszać. W tym czasie należy przygotować kolejne 2 galaretki, które będą potrzebne do różowej pianki. Rozprowadzamy je każdą w 1 szklance wody.

sobota, 24 kwietnia 2010

Rulony z szynki w galarecie


4 duże plastry szynki
100 g sera typu włoskiego
1 łyżeczka śmietany
1 łyżeczka chrzanu
sól, pieprz, papryka
1 szklanka bulionu
2 łyżeczki żelatyny
do dekoracji: marchew, papryka,por ewentualnie kukurydza, groszek, koperek, pietruszka

Ser typu włoskiego rozdrabniamy widelcem i mieszkamy ze śmietaną oraz chrzanem, doprawiamy. Tak przygotowanym serem smarujemy plastry szynki, zwijamy w rulony i ciasno układamy obok siebie. Żelatynę należy rozpuścić w niewielkiej ilości przegotowanej, ciepłej wody i po wystygnięciu dodać do również ostudzonego bulionu. Bulion najlepiej przecedzić przez sitko, dzięki czemu galareta będzie ładniej wyglądać. Szynkę należy zalewać partiami, tak aby dekoracje z warzyw się nie przemieściły.

środa, 21 kwietnia 2010

Zupa jarzynowa z czerwoną fasolą


150 g czerwonej fasoli
2 marchewki
1/2 pora
1 cebula
1 ząbek czosnku
2 pomidory
150 g drobnego makaronu
1 litr bulionu (broth)
1 łyżka masła
sól, pieprz, papryka, bazylia (basil)
Fasolę należy namoczyć dzień wcześniej. Gotujemy fasolę przez 60 minut w tej samej wodzie, w której się moczyła. Następnie należy fasolę odcedzić. W garnku gotujemy bulion, do niego wrzucamy fasolę. Na patelni na maśle podsmażamy pokrojoną w kostkę marchew, później dodajemy drobno posiekanego pora (odrobinę zostawiamy do posypania gotowej zupy), cebulę i czosnek. Na koniec smażenia dodajemy obranego pomidora, pokrojonego w grubą kostkę. Podsmażone warzywa dodajemy do bulionu. Wsypujemy makaron - od tego czasu gotujemy zupę jeszcze 10 minut i na koniec doprawiamy i posypujemy drobno posiekanym porem (niesmażonym).


wtorek, 20 kwietnia 2010

Pasta z szynką i chrzanem


3 szt. ugotowanych na twardo jajka
15 dag szynki
1 łyżeczka chrzanu
1 łyżka majonezu
sól, pieprz, papryka

Jajka i szynkę drobno pokroić w kostkę, połączyć z chrzanem, majonezem i doprawić. Pastę należy podawać z chlebem razowym, pieczywem chrupkim, można nią smarować również krakersy.
Koszt: około 4.50 zł
Czas wykonania: 15 minut

niedziela, 18 kwietnia 2010

Krem z marchewek

5 dużych marchewek
2 małe cebule
1 ząbek czosnku
2,5 szklanki bulionu
2 łyżki masła
3 łyżki śmietany
2 kromki chleba
sól, pieprz (najlepiej biały), papryka

Na maśle podsmażamy pokrojoną w plasterki marchew. W połowie smażenia dodajemy cebulę pokrojoną w półtalarki. Należy odłożyć kilkanaście plasterków marchwi do dekoracji. Podsmażone warzywa wrzucamy do gotującego się bulionu. Wszystko razem gotujemy 15 minut. Po ostygnięciu zupę miksujemy. W osobnym naczyniu mieszkamy śmietanę z solą i odrobiną ciepłego bulionu. Śmietanę wlewamy do zupy, przyprawiamy i podgrzewamy na małym ogniu ok. 5 minut dbając o to aby zupa się nie zagotowała. Na patelni przygotowujemy grzanki. Na odrobinie masła podsmażamy drobno pokrojony czosnek i dodajemy chleb pokrojony w kostkę. Ugotowaną zupę dekorujemy grzanki i plastrami marchwi.
-----
Wnętrza: jeśli dbasz o swoje wnętrzach i chcesz aby były przytulne i z klimatem możesz umieścić w nich szyte dekoracje domowe. Przytulności dodadzą: nowoczesny bieżnik, ładnie dobrane poszewki 40x40, podkładki, ściereczki kuchenne bawełniane czy obrusy.

czwartek, 15 kwietnia 2010

Pieczone ziemniaki z boczkiem





10 dużych ziemniaków
25 dag boczku surowego
1 duża cebula
olej
dowolne przyprawy (sól, pieprz, papryka, oregano, kminek itp.)

Ziemniaki należy obrać i gotować przez 15 minut. W międzyczasie podsmażamy na patelni boczek pokrojony w kostkę lub słupki. Ziemniaki po odcedzeniu należy pokroić w plasterki lub ćwiartki. W osobnym małym naczyniu mieszamy olej z przyprawami (można użyć gotową przyprawę do ziemniaków). Przy użyciu pędzelka smarujemy tym wszystkie ziemniaki, które układamy na dużej blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia. Ziemniaki należy piec nie dłużej jak 30 minut w temperaturze 180 st. Mniej więcej w połowie pieczenia do ziemniaków dodajemy cebulę pokrojoną w półtalarki. Przed podaniem do ziemniaków dodajemy wcześniej podsmażony boczek.

Surówka z marchwi i chrzanu



2 duże marchewki
2 jabłka
1 łyżeczka chrzanu
sok z cytryny
1 łyżka majonezu
sól, cukier, pieprz

Marchewki i jabłka należy zetrzeć na tartce na małych oczkach. Jabłka należy skropić sokiem z cytryny aby nie ściemniały. Dodajemy łyżeczkę chrzanu (może być gotowy ze słoika) i całość mieszkamy z majonezem oraz doprawiamy.

środa, 14 kwietnia 2010

Surówka z rzodkiewek


1 pęczek rzodkiewek
szczypior
1 łyżka majonezu
sól, pieprz, papryka

Rzodkiewki należy umyć i zetrzeć na tartce na grubych oczkach. Następnie należy je dobrze odcisnąć. Rzodkiewki łączymy z majonezem, przyprawiamy i posypujemy drobno posiekanym szczypiorem.

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...